Skip to main content

Załóżmy, że posiadasz już odpowiednie umiejętności, aby samodzielnie wykonywać projekty jako automatyk.

Kolejnym krokiem jest oferowanie Twoich usług indywidualnym klientom i firmom. Co musisz wiedzieć i jak do tego podejść z rozsądkiem?

W tym artykule dowiesz się jakie masz możliwości rozliczeń z klientem oraz jakie narzędzia są do tego potrzebne! Chciałbym zaznaczyć, że poniższy tekst nie jest wystarczający do podjęcia samodzielnych działań z wyceną i zawieraniem umów z klientami. Jeżeli masz już projekt na oku, to koniecznie skontaktuj się z księgowym lub doradcą, który wybierze dla Ciebie odpowiednią formę działalności. Ja nie jestem doradcą, a jedynie chcę Ci przekazać kilka tipów jako automatyk przedsiębiorca. Podzielę się moimi doświadczeniem w tym temacie 🙂

1. Umowa o dzieło

Najprostszą formą rozliczenia za usługi jest umowa o dzieło. Tego typu umowa zawierana jest pomiędzy zlecającym dzieło i przyjmującym zamówienie. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania wyznaczonego dzieła, natomiast zlecający do zapłaty określonego w umowie wynagrodzenia.

Przedmiotem umowy o dzieło muszą  być czynności dające konkretny, namacalny rezultat – zarówno materialny, np. wykonanie szafy sterowniczej czy stanowiska zrobotyzowanego jak i niematerialny, np. zaprojektowanie wizualizacji HMI. Polecam zatem wykorzystywanie umowy o dzieło, jeżeli zaczynasz i chcesz bez zbędnej papierologii wykonać usługę w zakresie programowania i projektowania automatyki.

Jak wygląda zawieranie umowy o dzieło w praktyce? Musisz ustalić z klientem zakres prac, które należy wykonać w danym terminie. Całość opisanego zlecenia spisujemy w formie umowy w dwóch kopiach (dla Ciebie i klienta). Obie strony muszą podpisać obydwie kopie.

Może się okazać, że po wykonanym zleceniu klient zgłosi kilka poprawek. Czy jesteś wtedy zobowiązany do ich wykonania, jeżeli nie ma tego w umowie? Pamiętajmy, że umowy to tylko świstek papieru! W branży automatyki najważniejsze są relacje międzyludzkie. Dlatego ważna jest rozmowa z klientem i dowiezienie Twojego projektu zgodnie z życzeniami zlecającego. Oczywiście nie można w nieskończoność ulegać kaprysom klienta, ale wykonać usługę tak, aby obie strony były zadowolone.

W zależności jak się umówicie, część zapłaty tzw. zaliczka może być przesłana przez rozpoczęciem projektu, a reszta kwoty po realizacji wszystkich punktów w umowie.

Z naszych doświadczeń wynika, że umowa o dzieło jest niżej opodatkowana niż umowa zlecenie, dlatego często z niej korzystaliśmy zanim założyliśmy firmę.

2. Umowa zlecenie

Zasadnicza różnica pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenie polega na odpowiedzialności za jej wykonanie. W ramach umowy o dzieło jej wykonawca odpowiada za rezultat swojej pracy, natomiast w przypadku umowy zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się jedynie do należytego wykonania czynności zawartej w umowie, nie biorąc odpowiedzialności za jej ostateczny efekt. Podobnie wygląda sprawa reklamacji. Co do umowy o dzieło to zleceniodawca ma szerokie uprawnienia w zakresie reklamacji, natomiast umowa zlecenie nie daje takiego prawa.

W przypadku umowy zlecenie, zleceniobiorca może zlecić Ci np. prace programistyczne. Następnie ustalacie minimalną stawkę za godzinę. Przykładowo, praca programisty PLC na umowę zlecenie w 2022 r. może być wyceniona na 150 zł/godz.

Jeżeli chcesz sprawdzić jaka jest różnica w realnym wynagrodzeniu pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie to polecam Ci użyć kalkulatora wynagrodzeń w linku poniżej:

https://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy: Jak oferować swoje usługi firmom jako automatyk? JDG, spółka, umowa o dzieło, umowa zlecenie? Ile kosztuje księgowość?

Poniżej wyliczyłem dla Ciebie różnicę za przykładową usługę programowania wizualizacji HMI w przypadku umowy o dzieło i zlecenia.

Nazwa umowyUmowa zlecenieUmowa o dzieło
Wynagrodzenie brutto10000 zł10000 zł
WyliczeniaUbezpieczenie społeczne:
– emerytalne = 976 zł
– rentowe = 150 zł
Składka zdrowotna: 798,66 zł
Podatek: 1 207 zł
Podatek:
1 360 zł
Wynagrodzenie netto6 868,34 zł8 640 zł
Wyliczenia całkowitych kosztów zatrudnienia przez pracodawcęUbezpieczenie społeczne:
– emerytalne = 976 zł
– rentowe = 650 zł
FGŚP – 10 zł
brak
Całkowity koszt zatrudnienia11 636 zł10 000 zł
Komentarzpracuję już w innym miejscu i zarabiam łącznie co najmniej wynagrodzenie minimalnezatrudnienie u innego pracodawcy niż obecnie pracuję. Jestem już zatrudniony

Analizując powyższą tabelę możesz zauważyć, że umowa o dzieło jest bardziej opłacalna niż umowa zlecenie. Przy powyższych wyliczeniach założyłem, że jesteś już zatrudniony u innego pracodawcy i po prostu chcesz wykonywać zlecenia po godzinach jako dodatkowo źródło przychodu. Mogę Ci powiedzieć, że ja również w ten sposób zaczynałem co potem pozwoliło mi porzucić etat i założyć własną firmę w postaci spółki z o.o.

3. Działalność JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza)

Kolejnym krokiem do przodu w Twojej karierze freelancera, jako automatyk, może być założenie JDG. Dzięki tej formie działalności zyskujesz kilka korzyści:

 • będziesz mógł generować koszty i odliczać podatek VAT zakupując sprzęt
 • jesteś bardziej wiarygodny dla potencjalnego klienta jako podmiot gospodarczy
 • możesz wystawiać faktury za usługi
 • zyskujesz możliwość zatrudniania pracowników
 • możesz liczyć na liczne dotacje na prowadzenie działalności
 • możesz pracować na kontrakcie dla zewnętrznych firm
 • wiele więcej

Pracując na umowę o dzieło lub zlecenie klient zwykle zleca Ci wykonanie pewnej usługi. W takiej sytuacji klient zwykle dostarcza sprzęt automatyki. Co to oznacza? Nie jesteś wstanie przygotować projektu od początku do końca tj. nie opłaca Ci się kupować samodzielnie sprzętu, ponieważ nie będziesz mógł odprowadzić podatku VAT, a tym samym generować kosztów co skutkuje po prostu stratami finansowymi. Co więcej nie będziesz mógł narzucać marży na zakupionym sprzęcie.

Jeżeli zdecydujesz się na JDG, zyskasz wiele możliwości optymalizacji kosztów prowadzenia projektów oraz elastyczność w formie rozliczeń między Tobą a klientem. Warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku będziesz już potrzebował księgowego. Możesz prowadzić księgi rachunkowe samodzielnie jednak z praktyki tego nie polecam! Ty masz zająć się projektami i nie rozpraszać się na papierkową robotą.

Jakie są koszty księgowości? Współpracowałem z kilkoma biurami rachunkowymi i z mojego doświadczenia prowadzenia JDG zaczyna się od 200 zł + 5 zł za wprowadzenie faktury.

Tutaj mam również ciekawą wskazówkę! Znajdź księgowego, który potrafi odpowiednio doradzić w prowadzeniu Twojej działalności. Podczas trwania projektów zdarzają się różne sytuacje, które wymagają doradztwa w zakresie rozliczeń z klientami. Dlatego postaraj się wybadać czy dane biuro potrafi przewidzieć zdarzenia występujące w Twojej branży.

Zanim założysz działalność w mojej opinii konieczna jest konsultacja z księgowym! Od tego trzeba zacząć…

4. Spółka z o. o.

Wszystkie powyższe formy pracy dla klientów związane są z Twoją osobą. Co jeżeli chciałbyś pracować razem ze wspólnikiem lub grupą automatyków? Jedną z odpowiedzi jest spółka.

Kiedy warto założyć spółkę:

 • chcesz podzielić się odpowiedzialnością za projekty z innymi osobami
 • wprowadzasz know-how do firmy i chcesz mieć to spisane na umowie spółki
 • prowadzisz większe projekty i nie chcesz odpowiadać za finanse samodzielnie
 • nie chcesz płacić ZUS jak w przypadku JDG
 • chcesz uzyskać większy prestiż na rynku automatyki

Do założenia spółki potrzebujesz drugiej osoby (wspólnika). Jeden z Was obejmuje funkcję prezesa, drugi wiceprezesa – razem tworzycie zarząd. Brzmi prestiżowo, ale spółka to po prostu narzędzie dla przedsiębiorców, aby sprawniej działać na rynku automatyki.

Koszty prowadzenia księgowości są wyższe niż w przypadku JDG i wynoszą ok. 600 zł wzwyż w zależności ile pracy dla księgowego będzie generowała Twoja firma. Przy zakładaniu spółki trzeba wprowadzić tzw. kapitał zakładowy (minimalnie 5000 zł).

5. Podsumowanie

Bardzo chciałbym usłyszeć w jakim miejscu jesteś przy ofertowaniu dla Twoich projektów automatyki. Czy wykorzystujesz umowę o dzieło /zlecenie a może już wystawiasz faktury na JDG? Ten artykuł miał na celu przekazanie Ci naszych doświadczeń na temat form współpracy z klientami. Każda przedstawiona forma ma swoje zastosowanie na każdym etapie Twojej kariery. Pamiętaj jednak, że konsultacja z księgowym będzie niezbędna przy rozpoczęciu realizacji projektów dla zewnętrznych firm i osób. Podziel się swoimi doświadczeniami ze mną i resztą zespołu ControlByte w komentarzach poniżej!

Maciej Kurantowicz

Komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

<iframe src=”https://player.vimeo.com/video/757198505?h=0e10f23dac” width=”640″ height=”564″ frameborder=”0″ allow=”autoplay; fullscreen” allowfullscreen></iframe>

Mailing kursu programowania

Inteligentny DOM

Zapisując się na listę kursu otrzymasz:
– merytoryczne materiały z kursu, dzięki którym sprawdzisz, czy ten kurs jest dla Ciebie
– informacje o otwarciu zapisów [activecampaign form=62 css=1]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.

Mailing kursu programowania MINIKURS

Siemens Simatic S7-1200/S7-1500
w języku LAD/FBD

Zapisując się na listę kursu otrzymasz:
– merytoryczne materiały z kursu, dzięki którym sprawdzisz, czy ten kurs jest dla Ciebie
– informacje o otwarciu zapisów [activecampaign form=56 ]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.

MINI KURS MAILOWY

PROGRAMOWANIA

CODESYS w języku ST

 

Zapisując się na mini kurs mailowy otrzymasz:
-codziennie jedną wiadomość e-mail przez okres tygodnia
-materiały dzięki którym rozpoczniesz programować
w Codesys i języku ST

 

[activecampaign form=22]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.

Mailing dla programistów

ControlByte

Zapisując się na listę mailową otrzymasz:
– merytoryczne materiały z naszych kursów
– informacje o otwarciu zapisów na szkolenia programowania
– informacje o naszych webinarch na żywo [activecampaign form=3]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.

Mailing kursu programowania

Codesys w języku ST

Zapisując się na listę kursu otrzymasz:
– merytoryczne materiały z kursu, dzięki którym sprawdzisz, czy ten kurs jest dla Ciebie
– informacje o otwarciu zapisów [activecampaign form=20]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.

Mailing kursu programowania

Siemens Simatic S7-1200/S7-1500
w języku LAD/FBD + HMI

Zapisując się na listę kursu otrzymasz:
– merytoryczne materiały z kursu, dzięki którym sprawdzisz, czy ten kurs jest dla Ciebie
– informacje o otwarciu zapisów [activecampaign form=14 css=1]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.

Mailing kursu programowania

Siemens S7-1200, S7-1500

w języku SCL

Zapisując się na listę kursu otrzymasz:
– merytoryczne materiały z kursu, dzięki którym sprawdzisz, czy ten kurs jest dla Ciebie
– informacje o otwarciu zapisów [activecampaign form=18 css=1]

Zapisując się na listę zgadzasz się z naszą polityką prywatności
https://kursy.controlbyte.pl/polityka-prywatnosci/
a my zapewniamy, że Twoje dane są bezpieczne.